Військова техніка та зброя
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Вівторок, 16.04.2024, 16:38
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Артилерія [43]
Бронетехніка [9]
Авіація [7]
Флот [1]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 92
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Авіація

Гелікоптер NH- 90



 

Повномаштабна розробка морського і тактичного транспортного гелікоптера NH- 90 ( NATO Helicopter - 90 - гелікоптер НАТО 90 -х років ) фірмами Великобританії , Франції , Італії , Німеччини та Нідерландів почалася в грудні 1986 р. У квітні 1987 р. Великобританія відмовилася від участі в програмі , віддавши перевагу британо -італійському проекту ЕН- 101 . Для координації розробки гелікоптера і підготовки його серійного виробництва в 1992 р. створили консорціум " NH Індастріз" , до якого увійшли фірми " Агуста " ( 26,9 %) , " Єврокоптер Дойчланд " ( 24,0 %) , " Єврокоптер Франс " ( 42,4 %) і " Фоккер " ( 6,7 %).

Згідно з домовленостями , за виробництво передніх частин фюзеляжів , редукторів рульового гвинта і втулок несучих гвинтів відповідає " Єврокоптер Франс " ( Мариньян ) ; центральних частин фюзеляжів - " Єврокоптер Дойчланд " ( Оттобрюне ) ; задніх частин фюзеляжів , валів несучих гвинтів і головних редукторів - " Агуста " ( Кассина -Коста ) ; хвостових балок - виробники з Голландії ( Йепенбург ) ; лопатей - виробник з Франції ( Ла- Курнєвю ) ; проміжних редукторів і шасі - також голландці.

Гелікоптер проектували в двох варіантах - корабельного базування і транспортний для сухопутних військ і ВПС . Варіант NFH ( NATO Fregat Helicopter - гелікоптер для базування на фрегати ВМС країн НАТО) який автономно вирішує завдання пошуку і знищення підводних човнів і надводних цілей , здійснює Загоризонтне наведення УР класу "поверхня -поверхня " , виконує пошуково- рятувальні операції , перевозить вантажі в кабіні і на зовнішній підвісці . Застосовувати з фрегата його можливо в ПМУ та СМУ завдяки системі посадки на палубу " Гарпун " , рятувальної лебідці і автоматичної системі складання лопатей несучого гвинта і хвостової балки .

Програма NH- 90 передбачала будівництво одного гелікоптера для наземних випробувань і п'яти прототипів для льотних . Випробування єдиного GTV ( Ground Test Vehicle - гелікоптер для наземних випробувань ) , виготовленого " Агусто " , почалися 28 вересня 1995 р Перший льотний прототип РТ1 (бортовий № F - ZWTH ) покинув завод фірми " Єврокоптер Франс" 29 вересня 1995 Його перший політ відбувся 18 грудня 1995 Вперше машину продемонстрували в Берліні на авіакосмічній виставці в травні 1996 р.

Другий льотний прототип РТ2 (бортовий № F - ZWTI ) виготовили до листопада 1996 р Його перший політ відбувся 19 березня 1997. Третій РТ3 для випробувань БРЕО виконав перший політ в кінці 1998 р. , четвертий РТ4 побудований у варіанті ТТН , п'ятий РТ5 - у варіанті NFH на заводі фірми " Агуста " . Це перший повноцінний прототип морського гелікоптера. Вперше він піднявся в повітря 22 грудня 1999.

Чим більше країн створюють "єдиний " зразок військової техніки , тим довше його розробляють . NH- 90 - не виняток. Спочатку планувалося закупити 726 гелікоптерів NH- 90 у варіантах ТТН і NTH (220 - для збройних сил Франції , 272 - Німеччини , 214 - Італії та 20 - для Нідерландів). У липні 1996 р. їх число скоротилося до 647 . Програму неодноразово переглядали, призупиняли і навіть збиралися анулювати через різного бачення в країнах -учасниках корабельного гелікоптера , скорочення військових бюджетів , складнощів організаційного плану .

Контракт на поставку першої партії гелікоптерів підписали лише влітку 1999 року. Бочку меду традиційно " прикрасила " ложка дьогтю - голландці через проблеми з фінансуванням відклали на чотири роки (до 2007 р.) закупівлю 20 гелікоптерів NH- 90 у варіанті NFH . Водночас Італія і Німеччина домовилися розробити ще варіант NH- 90 для пошуково -рятувальних операцій в інтересах ВС. Поки замовлено 152 гелікоптера NH- 90 першої партії : 27 NFH для Франції ( поставка в 2004-05 рр. . ) ; чотири NFH (поставка в 2007 р.) і 61 машина в тактичному транспортному варіанті ТТН (поставки з 2003 р.) для Німеччини; 15 NFH і 25 ТТН для Італії (поставки з 2004 р.); 20 NFH для Нідерландів . Остаточну зборку гелікоптерів налагодять в Німеччині , Італії та Франції. Для Нідерландів їх будуть збирати в Італії

NH- 90 має непогані перспективами на світовому ринку корабельних машин. За масою і габаритами він займає нішу між Sea Hawk і Merlin , з місткою кабіною поєднуючи можливість базування на кораблях класу нижче , ніж фрегат. На NH- 90 встановлена ЕДСУ польотом. Поки з такою системою літає тільки американський бойовий RAH - 66 Comanche . З ним NH- 90 ріднить і форма планера , яка зменшує РЛ - помітність . Правда , форма ця дісталася морському варіанту " у спадок" від транспортного . Вимоги до зниження помітності в радіодіапазоні більш актуальні для сухопутної машини, проте варіанту NFH зменшення ЕПР також не зашкодить.

"Першою ластівкою " в просуванні NH- 90 на світовий ринок став контракт з Норвегією на поставку 14 гелікоптерів , підписаний 30 листопада 2001 Шість машин закуплять в протичовновому варіанті , вісім - у пошуково- рятувальному . Їх поставка - в 2005-2008 рр. . Зарезервоване замовлення на поставку ще десяти пошуково- рятувальних NH- 90 .

Гелікоптер розрахований на експлуатацію при температурах від -40 до +50 С. Специфікація передбачає не більше 250 відмов обладнання та систем на кожну 1000 год нальоту за технічної надійності гелікоптера 97,5 %. Екіпаж - три людини: два льотчика і оператор пошукового обладнання . Гелікоптер можуть експлуатувати і дві людини ( льотчик і оператор) в ПМУ та СМУ .

Фюзеляж випуклої форми повністю виконаний з КМ . Як на російському штурмовику Су -25 і ударному Ка- 50 , бойову живучість NH- 90 забезпечує захист найбільш важливих вузлів і агрегатів менш важливими . Несучий гвинт - чотирилопатевий , з еластомірними пружними елементами , втулка - з титану. Лопаті з хордою 0,65 м повністю виконані з КМ . Вони спроектовані по безпаперовій технології в середовищі програмування Catia CAD / CAM , володіють вдосконаленим профілем і аеродинамічною крутизною кінцівок . Рульовий гвинт - чотирилопатевий безшарнірний . Лопаті з хордою 0,32 м виготовлені з КМ і конструктивно подібні до лопатей несучого гвинта.

Шасі фірми " DAF Спешиал Прадактс " - трьохопорне , з ховаючоюся носовою опорою , . Передня стійка - двоколісна , основні - одноколісні . Передбачена установка баллонетів для посадки гелікоптера на воду.

Силова установка - два турбовальних двигуна Турбомека / Роллс- Ройс / MTU RTM - 322 - 01 /9. Система управління ними - цифрова FADEC . Суха маса двигуна складає 240 кг , довжина - 1,17 м , діаметр - 0,6 м. Гелікоптери NH- 90 для ЗС Італії оснащують ВМД Альфа Ромео / Дженерал Електрик Т700 - Т6Е . NH- 90 здатний літати без втрати висоти в умовах МСА на висоті 1000 м на одному двигуні . Запускають основні двигуни від ВСУ або від електростартера . ВСУ також живить системи кондиціонування при виключених основних двигунах.

Трансмісія розрахована на передачу потужності до 3413 к.с. ( 2545 кВт) при роботі двох ВМД або 2749 к.с. протягом 30 с при роботі одного . Вона може працювати без змащення протягом 30 хв . Паливна система включає протектованні паливні баки (у нижній частині фюзеляжу ) , самозатягиуючі при попаданні куль калібру 12,7 мм. Сумарна маса палива у внутрішніх баках - 1902 кг.

ЕДСУ польотом " Єврокоптер Франс" - чотириканальна , що виключає перехресні зв'язки між каналами управління . Вона оптимізована для польотів на малих і гранично малих висотах. Керують вертольотом з допомогою бічних рукояток. Центральний процесор системи управління польотом - розробки " SFIM " і " Аленія " . Є радіотехнічна система заходу на посадку " Томсон - CSF " і "Марконі" . Роботу гідравлічної системи забезпечують дві механічні помпи і одна електрична . Для живлення електрообладнання передбачені чотири електрогенератори і дві акумуляторні батареї. На NH- 90 встановлена автоматична система пожежогасіння .

Авіоніка побудована за принципом відкритої архітектури з використанням шин даних MIL- STD- 1553B з подвійним резервуванням . Їх в єдиний комплекс пов'язують кілька БЦВМ , діагностующих і контролюючих бортове обладнання , навігаційну систему , автопілот.

Устаткування для радіозв'язку включає інтегрований радіокомунікаційний - ідентифікаційний комплекс " Томсон - CSF TSC - 2000 IFF " і внутрішній переговорний пристрій " Рід енд Шварц " . Освітлювальне обладнання кабіни льотчиків сумісно з окулярами нічного бачення. Основні прилади відображення інформації в кабіні льотчиків - п'ять багатофункціональних РКІ розміром по 20х20 см. Передбачена установка нашоломних прицілів - індикаторів.

До складу цільового обладнання NFH входять активні і пасивні РДБ , детектор магнітних аномалій , канал передачі даних " корабель - гелікоптер" Link 11 . Машину оснащують і пошуковою БРЛС кругового огляду. На обох варіантах гелікоптера передбачена ІЧ- система огляду передньої півсфери.

Бортовий комплекс оборони включає пристрої відстрілу ІК - пасток і ДОС . Вертоліт NFH може бути озброєний самонавідними протичовновими торпедами , глибинними бомбами , УР "повітря -повітря " загальною масою до 700 кг.




 

Tактико-технічні характеристики гелікоптера NH- 90
Діаметр несучого гвинта:
 16.30 м; 
Діаметр рульового гвинта:
 3.20 м; 
Довжина:
 19.56 м; 
Висота:
 5.44 м; 
Ширина:
 4.37 м; 
Маса:
порожнього гелікоптера:
 5400 кг; 
злітна:
 10000 кг; 
Тип двигуна:
 2xВМД Rolls-Royce/Turbomeca RTM 322-01/9 ; 
Потужність :
 2 х 1690 кВт; 
Максимальна швидкість:
 300 км/год км; 
Практична дальність:
 1150 км; 
Практичний потолок:
 4250 м; 
Екіпаж:
 1-4 чол; 
Озброєння:
Бойове навантаження - 700 кг:
 УР повітря-повітря , 
 повітря-поверхня , 
 ПКР АМ- 39 Exoset і 
 протичовнові торпеди Murena ,
 Мк.46 або А244 , 
 глибинні бомби.
Категорія: Авіація | Додав: Alexc_1984 (31.05.2014)
Переглядів: 2110 | Коментарі: 2 | Теги: авіація, Франція, Німеччина, Нідерланди, італія, Гелікоптер | Рейтинг: 4.5/6
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
free counters

Copyright MyCorp © 2024