Військова техніка та зброя
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Субота, 27.04.2024, 01:19
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Артилерія [43]
Бронетехніка [9]
Авіація [7]
Флот [1]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 92
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Артилерія

ЗРК "ТОР-М1"

Всепогодній комплекс зенітного ракетного озброєння «ТОР-М1» призначений для вирішення завдань протиповітряної оборони на рівні дивізійної ланки. Він забезпечує ефективну протиповітряну оборону військових і цивільних об'єктів від раптових ударів крилатих ракет, коректованих авіабомб, літаків, вертольотів, безпілотних і дистанційно керованих ударних апаратів. Комплекс здатний виконувати бойові завдання в будь-яких кліматичних умовах. Відмітними особливостями «ТОР-М1» є висока маневреність, мобільність, малий час реакції, автоматизація бойової роботи, ефективність стрільби по широкому класу цілей.

Свого роду презентація зенітного ракетного комплексу «ТОР-М1» відбулася літом 1992 року на виставці «Мосаерошоу-92». А через півроку на міжнародній виставці озброєння і військової техніки «JDEX-93» комплекс продемонстрував представникам військових делегацій багатьох країн свої бойові можливості в умовах реальної стрільби на спеціально обладнаному полігоні, розташованому в 40 км. від міста Абу-дабі. Вражаючими були підсумки стрільби «ТОР-М1» по мішенях — всі вісім пущених ракет знайшли свої цілі.

До складу «ТОР-М1» входять бойова машина (9А331), транспортно-заряджаюча машина (9Т244), засоби технічного обслуговування і ремонту. Бойова машина розміщується на базі гусеничного шасі ГМ-355, що має змінний кліренс. Максимальна швидкість по дорогах з твердим покриттям — 65 км/год. Гідромеханічна трансмісія і гідропневматична підвіска забезпечують високу прохідність, хорошу маневреність, а також плавність ходу по перетнутій місцевості. Бойова машина може перевозитися всіма видами транспорту, включаючи авіаційний.

У бойовій машині розміщуються інформаційно-командні засоби, прилади управління, навігація і зв'язку, два транспортно-пускові контейнери з чотирма зенітними керованими ракетами в кожному, автономна система енергопостачання. Інформаційно-командні засоби забезпечують виявлення цілей, вимірювання їх координат і наведення ракет. Вони включають станції радіолокацій виявлення, супроводу цілей і наведення ракет, системи пізнання цілей і вторинної обробки інформації радіолокації, радіолокатор захоплення і виведення ракети на траєкторію цілі, швидкодіючу цифрову спеціалізовану обчислювальну машину «Сейвер», а також пульт управління із засобами індикації.

Станція радіолокації виявлення цілей є трьохкоординатним доплеровським локатором кругового огляду з багатоканальною цифровою обробкою сигналів. Функціонуючи спільно з обчислювальною машиною, він виявляє і пізнає до сорока восьми цілей на дальності 25 км., а потім супроводжує десять найбільш небезпечних з них. Ці цілі по критерію небезпеки розподіляються в пріоритетний ряд. Дані про цілі поступають на пульт командира і паралельно на станцію супроводу і наведення ракет. Станція супроводу і наведення ракет — моноімпульсний доплеровський локатор з фазованими антенними гратами і електронним управлінням променя — уточнює параметри цілеуказання, здійснює супровід і чотирьохкоординатне вимірювання параметрів руху цілі. Максимальна дальність огляду 25 км. У робочому секторі (з кутами 15х15 градусів) проводиться одночасне вимірювання координат двох цілей і ракет, що наводяться на них. На основі траєкторних і сигнальних ознак цілі ранжируються по классам. Ця інформація поступає в систему управління ракетою для оптимізації режиму її польоту. Обробка даних і управління системами комплексу ведуться за допомогою цифрової обчислювальної системи.

В процесі руху бойової машини зенітного ракетного комплексу «ТОР-М1», зокрема в бойових порядках військ, що прикриваються, виявлення цілі і аналіз повітряної обстановки здійснюються за рахунок гіростабілізациї антенної системи пошукового локатора. Зупинка потрібна тільки для ракетної стрільби. У похідному положенні антена станції радіолокації складається. У складній перешкодній обстановці (при щільній активній радіоелектронній протидії супротивника) і на гранично малих висотах польоту цілі може використовуватися дублюючий (телевізійний) канал супроводу.

Усередині башти кругового обертання розташовується шахта пускової установки. У ній вертикально розміщуються два транспортно-пускові контейнери з ракетами. Зенітна керована ракета 9М331 — твердотопливна, одноступінчата, виконана по схемі «качка». Її уламково-фугасна бойова частина містить готові вражаючі елементи з високощільного сплаву. Підрив здійснюється активним радіопідривником. Наведення на ціль радіокомандне. Ракета володіє високими маневреними властивостями (допустиме перевантаження до 30 g), що дозволяє вражати швидкісні, низьковисотні, малорозмірні і броньовані цілі, що маневрують з перевантаженням до 12 g. Зенітна керована ракета 9М331 поставляється у війська в спорядженому стані і не вимагає технічного обслуговування протягом 10 років.

Ракета викидається з шахти вертикально за допомогою катапульти. Після виходу з шахти вона за допомогою газодинамічного керма, розташованого в носовій частині, розгортається у напрямі цілі. Потім включається двигун. Автономний ширококутний пеленгатор комплексу здійснює захоплення ракети, а потім виводить її в промінь локатора наведення. Боєзапас ракет поповнюється за допомогою транспортно-заряджаючої машини, забезпеченої спеціальним маніпулятором. Для заряджання повного боєкомплекту потрібно 18 хв. Можливе завантаження ракет із звичайної транспортної машини за допомогою крана достатньої вантажопідйомності.

Зенітний ракетний комплекс «ТОР-М1» здатний вирішувати бойову задачу автономно або у складі автоматизованої системи управління протиповітряної оборони дивізії. Координування його роботи у складі системи відбувається за допомогою батарейного командного пункту «Ранжир» або «Дотична», обмін інформацією йде по каналах телекодового радіозв'язку. Апаратура системи комплексу виконана із застосуванням новітніх технічних досягнень, має розвинений функціональний контроль, що забезпечує високу експлуатаційну надійність. Розрахунок зенітної самохідної установки складається з командира, оператора і механіка-водія. Передбачений захист екіпажа від засобів масової поразки. Для створення усередині робочого відсіку башти нормальних умов населеності використовується спеціальне устаткування.

Система навігації, топопривязки і орієнтування комплексу автоматично визначає координати бойової машини і здійснює прокладку курсу її руху, а також проводить взаємну прив'язку з іншими військовими засобами з точністю, необхідною для обміну інформацією про повітряну обстановку. Електроживлення машини здійснюється від вбудованої електростанції, що має основний привід від газотурбінного агрегату і допоміжний від системи відбору потужності дизельного двигуна шасі. Для підтримки боєготовності і достовірної оцінки стану апаратури комплексу «ТОР-М1» служить автоматична система вбудованого функціонального контролю, що забезпечує пошук несправного елементу з точністю до групи панелей.

Для підготовки операторів бойової машини розроблений спеціальний автономний тренажер. У нім відтворені її інтер'єр і головний пульт, на якому може імітуватися повітряна обстановка і вся інформація, що представляється розрахунку апаратурою комплексу. Завдання повітряної обстановки в тренажері здійснюється програмно (набір стандартних облікових ситуацій) або уручну в діалоговому режимі. Передбачена можливість оперативної зміни повітряної обстановки в процесі тренування, що дозволяє створити дуельний режим бою. Розробники комплексу відзначають що оператор набуває необхідних навиків для роботи за 2,5 год. навчання, повний курс розрахований на 20 год.



Tактико-технічні характеристики ЗРК "ТОР-М1"
Бойова маса:
 37 т; 
Екіпаж:
 - чол; 
Озброєння:
 --мм гармат ;

8-ракет;
Гориз. дальність:
 12 км; 
Верт. дальність:
 10 км; 
Швидкість ракети:
 850 м/c; 
Маса ракети:
 167 кг; 
Габаритні розміри:
Довжина:
 - м; 
Ширина:
 - м; 
Висота:
 - м; 
Максимальна швидкість:
 65 км/год; 
Запас ходу:
 500 км; 
Максимальна потужність:
 - к.с.; 





Категорія: Артилерія | Додав: Alexc_1984 (30.07.2011)
Переглядів: 2181 | Коментарі: 1 | Теги: ЗРК, ссср, артилерія | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
free counters

Copyright MyCorp © 2024