Військова техніка та зброя
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Четвер, 25.04.2024, 22:39
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Артилерія [43]
Бронетехніка [9]
Авіація [7]
Флот [1]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 92
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Артилерія

РСЗО БМ-21 "Град"

Польова 122-мм дивізійна реактивна система залпового вогню БМ-21 "Град" впродовж трьох десятиліть є найбільш масовою бойовою машиною даного класу вітчизняного виробництва. Призначена для поразки відкритої і укритої живої сили, неброньованої техніки і бронетранспортерів в районі зосередження, артилерійських і мінометних батарей, командних пунктів і інших цілей. Розробка системи почалася 30 травня 1960 року. Головним виконавцем системи було призначено НДІ-147; СКБ-203 робило пускову установку; НДІ-6 твердопаливні заряди; ГСКБ-47 спорядження бойових частин. Із самого початку перед конструкторами стояло завдання створення простого у виготовленні і використанні комплексу, що не поступався зарубіжним аналогам по своїх технічних характеристиках. Як ходова частина було вибрано шасі високої прохідності "Урал 4320" виробництва Уральського автомобільного заводу. Для спрощення конструкції направляючих вони були виготовлені трубчастими. У первинному варіанті штатне положення пакету направляючих для стрільби було упоперек подовжньої осі автомобіля. Перші випробувальні пуски показали повну непридатність такої схеми унаслідок сильного розгойдування платформи після старту перших снарядів і зниження точності стрільби.

Окрім повороту направляючих була посилена підвіска і прийняті заходи для стабілізації кузова. Тепер стрільба (як одиночними снарядами, так і залпом) стала можлива не тільки строго по подовжній осі автомобіля, але і під гострим кутом до неї. Дві дослідні установки "Град" пройшли заводські випробування в кінці 1961 року. З 1 березня по 1 травня 1962 року в Ленінградському Військовому окрузі пройшли Державні полігонно-військові випробування комплексу "Град". Система "Град" була прийнята на озброєння 28 березня 1963 р. Здача серійних зразків "Граду" була почата в 1964 році. У 90-х роках до "Граду" були створені принципово нові зразки боєприпасів. Крім того, ведуться роботи по модернізації бойової машини БМ-21. Найбільш важливий напрям її модернізації заміна пакету направляючих труб з металу на два моноблоки одноразових транспортно-пускових контейнерів (ТПК), що виготовляються з полімерних композитних матеріалів. Вони встановлюються на бойову машину за допомогою спеціальної додаткової перехідної рами. В цьому випадку перезарядження бойових машин проводиться за допомогою вантажопідйомних засобів. Час заряджання скорочується до 5 хвилин.

Склад БМ-21 складається з: ПУ, Шасі - Урал-375, Артилерійська частина складається з 40 направляючих, утворюючих пакет: чотири ряди по 10 труб в кожному. Труба призначена для напряму польоту снаряда, а також для його транспортування. Калібр труби 122,4 мм, довжина 3 м. Наведення пакету труб у вертикальній і горизонтальній площинах проводиться за допомогою електроприводу. Старт всіх 40 снарядів проходить за 20 секунд. Снаряд має запобіжник, що зводить підривник після виходу снаряда, на відстані150-400 м. Установка має можливість дистанційного керування наведенням і стрільбою з виносного пульта на відстані до 50 метрів. Переклад системи з похідного положення в бойове займає 3,5 хвилини. Наведення у вертикальній і горизонтальній площині проводиться за допомогою електроприводу і прицілу за типом артилерійського. Запуск сорока снарядів займає двадцять секунд. Стабілізація снарядів у польоті комбінована: як за рахунок стабілізаторів, що складаються при установці в направляючі, так і за рахунок гіроскопічного ефекту, що виникає при обертанні снаряда під час польоту до цілі. Лопаті стабілізатора, розташовані в хвості снаряда, встановлені під кутом до напряму польоту. Вони виконані такими, що складаються. Для ініціації обертання снаряда на корпусі виконаний штифт, що просувається по спіральному пазу в направляючій.

Основними типами боєприпасів є: уламково-фугасний снаряд 9М21ОФ, уламково-фугасний снаряд 9М28Ф або 9М22У, комплект з семи снарядів 9М519-1...7 для створення радіоперешкод, снаряд з касетною головною частиною 3М16 для дистанційної постановки протипіхотних мін, снаряд з касетною головною частиною 9М28К для дистанційної постановки протитанкових мін. Можлива також стрільба хімічними снарядами 9M21, реактивними димовими снарядами масою 66 кг на дальність до 20,6 км., а також освітлювальними снарядами, освітлюючий на місцевості круг діаметром 1 000 м з висоти 450-500 м протягом 90 секунд. Високі динамічні якості і прохідність дозволяють ефективно використовувати комплекс "Град" спільно з бронетанковою технікою як на марші, так і на передових позиціях під час проведення бойових операцій. Дизельний двигун потужністю 176 квт, шини підвищеної прохідності з центральною системою регулювання тиску дозволяють цій системі залпового вогню не тільки не поступатися в мобільності другим військовим транспортним засобам і бойовим машинам, але і перевершувати їх. Без перебільшення можна сказати, що і сьогодні "Град" є найефективнішою системою залпового вогню для комплексів калібру 100-152 мм.

Випробування і експлуатація. Також була створена легка установка ракетної системи залпового вогню БМ-21В на шасі автомобіля ГАЗ-66Б, в якій число 122-мм труб було зменшене з 40 до 12, в порівнянні з РСЗО "Град" на шасі "Уралу-375". У 1966 році почалося проектування корабельного варіанту "Граду". Корабельний комплекс отримав назву "Град-М" А-215. Він включає пускову установку, прилади управління стрільбою і далекомірний візирний пристрій з лазерним далекоміром. Пакет з 40 направляючих був повністю уніфікований з армійською бойовою машиною БМ-21. Корабельні випробування комплексу А-215 були проведені на Балтиці з 20 березня по 7 травня 1972 року на великому десантному кораблі БДК-104 (проект 1171). Випробування виявили ряд конструктивних недоліків в системах заряджання і наведення, в лазерному далекомірі і ін. Після декількох етапів доопрацювання і випробування комплекс А-215 в 1978 році був прийнятий на озброєння десантних кораблів.

У 80-х роках "Град" модифікували для боротьби з підводними диверсантами (бойовими плавцями) і надмалими підводними човнами. Для захисту входів у військово-морські бази і охорону морської межі на базі комплексу "Град" був створений комплекс "Гребля", до складу якого увійшла бойова машина БМ-21ПД, транспортна машина 95ТМ і реактивний снаряд ПРС-60. У арабських країнах артилерійську частину "Граду", скоротивши число труб до 30, встановлювали на різні шасі - від радянських автомобілів ЗІЛ-131 до японських ISUZU. У 70-90 рр комплекс "Град" успішно застосовувався в самих різних кліматичних умовах: у Азії. Африці і Латинській Америці, а також в Росії під час бойових дій в Чечні, причому в останньому випадку з обох боків.



Tактико-технічні характеристики РСЗО БМ-21
число направляючих:
 40; 
калібр:
 122 мм; 
час залпу:
 20 с; 
дальність стрільби:
 до 20000 м; 
вага снаряда:
 66000 г. 





Категорія: Артилерія | Додав: Alexc_1984 (20.02.2011)
Переглядів: 4234 | Коментарі: 6 | Теги: РСЗО, ссср, артилерія | Рейтинг: 3.6/7
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
free counters

Copyright MyCorp © 2024